Ponad 70 000 programistów mówi o tym jak podnoszą swoje kwalifikacje oraz jakich narzędzi używają i czego chcą! [Stack Overflow Survey 2022]

88% profesjonalnych programistów koduje poza pracą, a 73% z nich kodowanie traktuje jako hobby. Co jeszcze opowiedzieli programiści z całego świata w najnowszej ankiecie przekonanej przez największą na świecie społeczność specjalistów_ek IT.


Portal Stack Overflow to publiczna platforma obsługująca co miesiąc 100 milionów osób! 
Platforma Stack Overflow to produkty i narzędzia umożliwiają ludziom znalezienie tego, czego potrzebują, aby rozwijać technologię w pracy lub w domu. Na platformie znajdziemy miejsce tj. 'Stack Overflow for Teams' gdzie profesjonaliści i technolodzy dzielą się swoją prywatną wiedzą ze współpracownikami czy 'Stack Overflow Advertising', miejsce, gdzie firmy mogą reklamować swoje produkty, markę, eventy za pomocą m.in. reklam display, e-mailingu czy sponsorowania tagów. 
Co roku portal bada swoją społeczność w ankietach i udostępnia ich wyniki. To kolejne dobre narzędzie, które może pomóc jeszcze lepiej zrozumieć tę grupę specjalistów. Moim zdaniem warto śledzić ich raporty. 

Ostatnia ankieta przeprowadzona na Stack Overflow, zbadała jak programiści_ki zdobywają nową wiedzę, podnoszą swoje kwalifikacje oraz to jakich narzędzi używają w codziennej pracy. Cały raport znajdziecie tutaj.

1.Technlogia, technologia i jeszcze raz technologia. 

Docker i Kubernetes są na pierwszym i drugim miejscu jako najbardziej lubiane i poszukiwane narzędzia. W zeszłym roku badani wskazali GITa jako podstawowe narzędzie wspierające naukę programowania. W tym roku wydaje się, że Docker staje się podobnym, podstawowym narzędziem dla profesjonalnych programistów, wzrastając z 55% do 69%. 

JavaScript jako najczęściej używany język programowania. HTML/CSS, Javascript i Python są prawie wskazywane jako te najpopularniejsze języki dla osób uczących się kodowania. Osoby uczące się kodować częściej niż profesjonalni programiści, wybierają jako swój 'pierwszy język' Pythona (58% vs 44%), C++ (35% vs 20%) i C (32% vs 17%).

2. Narzędzia lubiane i mniej lubiane. 

W ankiecie pojawiły się zdecydowane różnice między doświadczonymi programistami a osobami uczącymi się kodowania, jeśli chodzi o wybór narzędzi asynchronicznych. 
Jira jest najczęściej używana przez doświadczonych programistów (49%), ale tylko przez 15% osób, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Podobnie jest z Confluence, drugim najczęściej używanym narzędziem przez specjalistów IT (43%), ale używanym tylko przez 8% osób uczących się kodować.
W przypadku osób rozpoczynających karierę niewiele z nich będzie miało doświadczenie z tymi narzędziami, co potencjalnie wydłuży ich czas na nauczenie się, jak z nich korzystać.

ProTIP: jeśli wiemy, że w naszej organizacji używamy narzędzi asynchronicznych, wymieńmy je w swoim ogłoszeniu o pracę jako mile widziane lub podajmy informację, że jest możliwość zdobycia nowych umiejętności poprzez szkolenia/naukę z tych narzędzi. 

Jeśli chodzi o narzędzia synchroniczne to są to trzy najpopularniejsze narzędzia i są uniwersalne dla wszystkich respondentów, zarówno dla doświadczonych programistów jak i osób uczących się kodowania — Zoom, Microsoft Teams i Slack.





3. Chciałbym_a spróbować...

Deweloperzy (i deweloperki ofc) są z natury ciekawi i interesują się nowymi technologiami. Więc Stack Overflow sprawdził również, jakich technologii i farmeworków deweloperzy chcą się uczyć. 

Rust jest już siódmym rokiem jako najbardziej lubiany język, a 87% programistów twierdzi, że chce go nadal używać, co innego można powiedzieć o Angular.js, który jest już trzeci rok jako najbardziej przerażający.

ProTIP: Zainicjujcie w firmach budżety szkoleniowe przeznaczone na wspieranie nauki zupełnie nowych technologii lub języków. To pokaże, że zależy Wam na rozwoju waszych pracowników oraz fakt, że bierzecie pod uwagę możliwość wprowadzenia nowych technologii do firmy, tym samym rozwijacie biznes. 

4. Jak pracują, co robią po pracy?

W przypadku wszystkich respondentów zatrudnienie na pełen etat wzrosło o 4 punkty procentowe, natomiast o 5 punktów procentowych, wzrosła w ciągu ostatniego roku, liczba doświadczonych programistów, którzy są freelancerem lub osobami samozatrudnionymi. 

W Polskich badaniach z 2022 r, pomimo przeświadczenia wielu osób, że nie opłaca się w IT pracować na umowie o pracę, to właśnie ta forma zatrudnienia jest nadal przeważająca wśród programistów_ek.
(źródło: https://bulldogjob.pl/it-report/2022)

Jeśli chodzi natomiast o środowisko pracy i formę wykonywanych zadań, programiści po równo zadecydowali, że firmy dla których pracują umożliwiają im pracę 100% zdalną lub 
w formie hybrydowej. Największe organizacje, zatrudniające ponad 10 000 pracowników, wybierają zdecydowanie hybrydową formę pracy.

Aż 88% doświadczonych programistów koduje poza pracą, a 73% z nich kodowanie traktuje jako swoje hobby. 

ProTIP: Wiedząc o tym, że deweloperzy i deweloperki lubią programować i uczyć się nowych technologii, możemy w firmie organizować różne Hackhatony lub Hacking Jams. To może być idealny pomysł na integracje różnych zespołów, a przy okazji zbudowanie, być może aplikacji lub oprogramowania, które później wykorzystacie w codziennej pracy. 

5. Umiejętność wyszukiwania wiedzy i informacji w swojej organizacji.

Około jedna czwarta wszystkich respondentów twierdzi, że nie może znaleźć w swojej organizacji aktualnych informacji pomocnych w wykonywaniu pracy oraz nie jest w stanie szybko znaleźć odpowiedzi na swoje pytania przy użyciu istniejących narzędzi i zasobów. 
Co ciekawe, 57% People Manager'ów deklaruje, że odpowiadają na pytania, na które już wcześniej odpowiadali.

ProTIP: Jest wiele narzędzi na rynku, które umożliwiają stworzenie wewnętrznej, firmowej Wikipedii, np. Confluence, poczciwy Google Drive czy wspomniany Stack Overflow. Jeśli organizacja jest mała, możemy pomyśleć o przygotowaniu podstawowego Employee Guide. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również animacje lub filmy, gdzie pracownicy mają objaśnione najważniejsze elementy, a forma na pewno jest ciekawsza niż tekst. 



D. 💗







Komentarze